Ako si započeo/započela sa seksualnom aktivnošću (imaš spolne odnose s drugom osobom) bilo bi dobro da se redovito, jednom godišnje testiraš kako bi na vrijeme otkrio/la jesi li zaražen/a. Ovo je osobito važno ako imaš simptome (smetnje) poput žarenja, pečenja, boli, osipa u području spolovila ili pri mokrenju ili pak neobičan iscjedak iz spolovila.
Djevojka se radi testiranja može javiti svojem liječniku obiteljske medicine, školske medicine ili ginekologu, a mladić svojem liječniku obiteljske medicine koji će ih uputi na potrebne pretrage i konzultacije.
Za neke spolno prenosive bolesti potrebno je uzeti uzorak krvi za analizu, za neke je dovoljan uzorak urina, a većina spolno prenosivih bolesti može se na vrijeme otkriti uzimanjem obriska iscjetka iz spolovila. Redovitim ginekološkim pregledima (jednom godišnje) i PAPA testiranjem kod djevojka i žena se može otkriti i na vrijeme liječiti infekcija HPV virusom. Važno je da liječnik pregleda vanjsko spolovilo kako bi se na vrijeme uočile promjene poput genitalnih bradavica i ranica (erozija) na koži vanjskog spolovila.
Rezultati nekih testova na spolno prenosive bolesti su gotovi odmah, a za neke je potrebo pričekati nekoliko dana.
Ako saznate da ste zaraženi nekom spolno prenosivom bolešću ne trebate odmah paničariti. Neke spolno prenosive bolesti se mogu uspješno liječiti lijekovima, a neki lijekovi mogu uspješno umanjiti tegobe.
Biti zaražen spolno prenosivom bolešću nije razlog da se osjećate posramljeno. Većina ljudi se zarazi spolno prenosivom bolešću barem jednom u životu. Zato je važno da vašeg partnera/partnericu obavijestite o rezultatima vašeg testa kako bi se i oni testirali i liječili. Ukoliko se vaš partner/partnerica ne liječe vi ćete se ponovno zaraziti spolno prenosivom bolešću.