Što je spolni kontakt?

Spolni kontakt je kontakt između kože i sluznice spolnih organa dvije osobe. Ponekad je koža i sluznica spolnih organa neke osobe zaražena uzročnikom spolno prenosive bolesti. U tom slučaju uzročnik spolne bolesti tijekom spolnog kontakta (spolnog odnosa) može prijeći sa zaražene kože i sluznice na kožu i sluznicu zdrave osobe i tako ju zaraziti.

Spolni kontakt može biti vaginalni (kontakt spolnih organa), oralni ( seksualna aktivnost koja se izvodi ustima) i analni ( kontakt muškog spolovila s ulazom u debelo crijevo ). Neki uzročnici spolno prenosivih bolesti mogu se prenijeti prstima odnosno dodirivanjem zaražene kože i sluznice i nakon toga dodirivanje kože i sluznice spolnog sustava druge osobe (koja možda još nije zaražena).

Neke spolno prenosive bolesti mogu se prenijeti iako nije došlo do spolnog kontakta. Kako je to moguće? Spolne bolesti koje uzrokuju virus Hepatitisa B i C te virus HIVa mogu se prenijeti spolnim kontaktom, ali i krvlju te pri porodu s majke na dijete.

Dakle, ovdje do zaraze nije došlo spolnim kontaktom, ali se bolest Hepatitis i AIDS (bolest koju uzorkuje virus HIVa) nazivaju spolno prenosivim bolestima jer se najčešće ipak prenose spolnim kontaktom.

Korištenje kondoma smanjuje rizik od zaraze spolno prenosivim bolestima.