Spolno prenosivu bolest možeš dobiti spolnim kontaktom s drugom osobom.
Spolno prenosive bolesti su zarazne bolesti koje se prenose spolnim kontaktom. Prenose se s osobe koja je zaražena na drugu osobu. Spolni kontakt može biti vaginalni (kontakt spolnih organa), oralni ( seksualna aktivnost koja se izvodi ustima) i analni ( kontakt muškog spolovila s ulazom u debelo crijevo ). Neki uzročnici spolno prenosivih bolesti mogu se prenijeti prstima odnosno dodirivanjem zaražene kože i sluznice i nakon toga dodirivanje kože i sluznice spolnog sustava druge osobe (koja možda još nije zaražena).
Uzročnici spolno prenosivih bolesti su bakterije, virusi, gljivice i praživotinje.
Ako netko dobije spolno prenosivu bolest ne bi se zbog toga trebao sramiti. Naime, neke spolno prenosive bolesti ne uzrokuju nikakve simptome mjesecima i godinama. Tako osobe koje su zaražene, a ne znaju da su zaražene nenamjerno šire zarazu na druge osobe. Zato su neke spolno prenosive bolesti poput HPV infekcije jako proširene.
Simptomi (smetnje) koje mogu imati osobe oboljele od spolno prenosivih bolesti su: žarenje, pečenje, svrbež ili bol u području vanjskih spolnih organa ili tijekom mokrenja, neuobičajeni iscjedak iz spolnih organa (npr. drugačije boje).
Ako imaš nekih od ovih simptoma ili si imao/imala spolni odnos bez zaštite (bez kondoma) važno je da se testiraš i provjeriš jesi li se zarazio/zarazila nekom spolno prenosivom bolešću. Djevojka se može javiti svojem liječniku obiteljske medicine, ginekologu ili školskom liječniku, a mladići se mogu javiti svome obiteljskom liječniku ili školskom liječniku koji će ih uputiti urologu ili dermatovenerelogu. Neke se spolno prenosive bolesti mogu dokazati iz uzorka urina, neke iz uzorka krvi, a kod nekih je potrebno uzeti obrisak iscjetka.
Neke spolno prenosive bolesti se mogu izliječiti, a kod nekih se odgovarajućim lijekovima mogu umanjiti smetnje. Neke spolno prenosive koje se ne liječe mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema kao što su zloćudni tumori, neplodnost.
Zato je važno upamtiti: kada djevojka ili mladić postanu spolno aktivni važno je da koriste zaštitu (kondome) te da se redovito kontroliraju i testiraju kako bi na vrijeme otkrili jesu li zaraženi.
Mladići testiranje na neke spolno prenosive bolesti mogu obaviti anonimno i besplatno u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, Zagreb https://www.hzjz.hr/savjetovaliste-za-hiv-spolno-zdravlje/.
Za testiranje u drugim gradovima možeš provjeriti tražilicu https://www.testfinder.info/.
Protiv nekih uzročnika spolno prenosivih bolesti dostupna su cjepiva: protiv HPV virusa i Hepatitisa B. Važno je da se djevojka/mladić cijepe prije nego postanu spolno aktivni iako, mogu se cijepiti i kad su spolno aktivni, a kako bi se zaštitili od ovih opasnih bolesti.